Friday, September 25, 2015

Kevadkokkuvõte

Suvi saigi läbi ja nüüd kergelt distantsilt on paras aeg teha kokkuvõte ka oma tegevusest selle aasta kevadel.

Olin siin (või seal — Keenias ja Shiandas) viiendat korda ja pidasin arvutitunde, täpsemalt kaks eraldi teemat/kursust: arvuti algõpe ja veebiprogrammeerimise põhialused. Esimene peamiselt kontoritarkvara ja mõned spetsiifilisemad vajadused, näiteks kuidas pildid kaamerast arvutisse saada ja mahult nii pisikeseks, et kannatab e-postiga ka üle kohaliku väga aeglase interneti saata. Teine alustades HTMList ja CSSist kuni lihtsaima PHP ja MySQLini. Suurem enamus õppis algkursusel, programmeermist paar juba eelnevalt laiemate IT-oskustega inimest.

Õpilased tunnis

Tund

Eelisjärjekorras said kursustel käia Wefoco aktiivsed liikmed, kellel näiteks arvutioskust mõnes teises projektis osalemiseks tarvis. Kohalikud kooliõpetajad, mõned muiduhuvilised; vanuselt täiskasvanud, keskkooli- ja kolledžiõpilased. Tunnid toimusid kümnest-kaheteistkümnest päeval kuni viie-kuueni õhtul, siis hakkab pimedaks minema. Maksimaalselt kolm inimest korraga, igaüks eraldi arvuti taga, et ise ja iseseisvalt kõik praktiliselt läbi teha.

Hommikust kuni lõunani andis oma algajate grupile tunde keenlasest vabatahtlik, kes ise õpib kõrgkoolis ja pärast lõunat võttis omakorda programmeerimistunde. Kuna olin tööde iseloomude tõttu suure osa ajast ainuke wefocolane kontoris — seal toimusid tunnid — siis astus aeg-ajalt läbi ka mõne muu projektiga seotud kohalik aktivist või eksinu, et vabatahtlikele törts käsitöö-, ühistu-, kana- või munamuresid rääkida, mida enamasti kõik suure osavõtlikkusega ära kuulasin.

Tunni- ja muiduplaan kontori seina

Maisiäri kontoris

Esines väikeseid tehnilisi viperusi — viimased seitse nädalat ei olnud kontoris elektrit. Kenya Power ehk "kohalik Eesti Energia" lülitas kogu kontoriblokis võla tõttu elektri välja. Üürnikud aga keeldusid majaomanikule üldarvesti järgi küsitud summasid maksmast. Näiteks meie ruumi eest kus laes üks 60W lambipirn, aeg-ajalt arvuti käib või mõni telefon laadimas, kippusid numbrid kergelt samasse suurusjärku kui talvel Eestis puumaja korteris elektrikütte eest maksan. Teised ütlesid, et nad on kõik ära maksnud, ja kolmandad ütlesid nende teiste kohta, et nood ei ole juba mitu aastat midagi maksnud. Majaomaniku ehitusfirma tegi õue peal sama arvesti tagant elektrikeevitust. Kõik lihtne, selge ja läbipaistev. Ülejäänud boksid panid oma ärid selleks ajaks lihtsalt kinni, kuu-kaks pausi. Mõistlik, näiteks internetipunkti, trükkimis- või koopiateenuse pakkumine, samas mitte tasuda elektri eest. Ühel ilusal reedel ühendasid keevitajad ruumid salaja elektrivõrku tagasi ja põletasid selle käigus meie tiivas elektrijuhtmed maha, sellega oli vähemalt minu seal viibimise ajaks elektriprobleem päevakorrast maas. Hakuna matata!, laadisin öösiti kodus sülearvuti aku täis 6-7h (kui just elektrikatkestust polnud), jõin hommikukohvi ära ja tunnid arvutiga said tehtud.

Keevitamist jätkus kauemaks

Elekter on tagasi!

Kõigepealt puhkasin paar nädalat ja siis järgmise kahe kuu jooksul tuli tunde kokku täpselt 100 korda ja 159h. Kes aeglasemalt, kes kiiremini, aga kõik said enam-vähem hakkama. Kui ettenähtud arv kordi ja tunde tehtud, vajalikud teemad läbitud — programmeerimises väike test — siis väljastas Wefoco kursuse lõpus tunnistuse. Sellised paberid tunduvad siin vajalikud. Veebiprogrammeerimise lõpptulemuseks oli väga lihtne andmebaas: esemete lisamine läbi lihtsa veebivormi, muutmine ja kustutamine. Kahjuks ülaltoodud kergete tehniliste vajakajäämiste tõttu jäid enamus kirjapannuid programmerimise kursusest ilma — kes esimesena jõudsid need said. Nii et sealt on järgmine kord jätkamis- ja laienemisruumi, to be continued… UPS kuluks ka ära.

Tunnistused

Mult on küsitud mida nende teadmistega kuskil külas peale hakatakse? Arvuteid, mida näeb kuskil koolikabinetis tolmu kogumas — on. Internetipunkte on. Sülearvutid levivad järjest rohkem. Asju mida arvuti abil lihtsamalt teha — on. Võib-olla mitte siin väikses külas, aga pealinnas on olemas ka telekomid, veebifirmad, start-upid jms. Et jah, on küll peale hakata.

No comments :

Post a Comment