Friday, December 11, 2015

Omasoodu

Kuigi Keenias paistab aega palju käes olevat, lendab ta siin kohutava kiirusega. Novembris tiksus mul märkamatult aasta täis. Kokku olen Shiandas veetnud peaaegu poolteist aastat. Kuna ma olen kohalike viisidega nii ära harjunud ja suurem osa päevi möödub kontoris paberihunniku otsas istudes, tundub, et polegi palju, millest kirjutada.
Siis, kui me Kallega ruumi pärast võitleme
Tibud hauduvad ning järgmine laar peaks varsti välja tulema, kuid kuna Eckeros oli paar päeva tagasi pikem elektrikatkestus ja generaator otsustas samal ajal mingil hämaral põhjusel töötamise lõpetada ja rändas remonti, siis hetkel ei ole teada kas ja kui palju tibusid välja tuleb. MTÜ Mondo otsustas Eesti Välisministeeriumi arengukoostööks ettenähtud vahenditest ühistut toetada päikesepaneelide ja kolme lisainkubaatoriga, millele loodetavasti saame järgmisel nädalal järele minna. Elektrile lihtsalt ei saa siin lootma jääda. Vahepeal koolitasid ühistu liikmed end veel kord inkubaatori teemadel, sest no kordamine on tarkuse ema. Teoorias peaksid varsti kõik ühistu allüksused omale inkubaatorid saama. Praktikas jagame inkubaatorid allüksustele, kelle raporteerimine on korras. Mina ei saa aru, kuidas kõik täiskasvanud inimesed, aga ühed saavad ja teised ei saa. Viiest allüksusest kolmel on kõik korras. Ühel kaovad ühes raportis osad liikmed ära, teises raportis on igasuguseid huvitavaid kulutusi liikmete rahade eest tehtud, aga tšekki ühegi kohta ei ole, järgmine kuu üritatakse kolme kuu tagust raportit uue pähe esitada. Hämmastav, pole midagi öelda. Ja siis on üks allüksus, kes lihtsalt ei tee mitte midagi. Olen nende juures oma kümme korda käinud, istume ja arutame ja kõik on nii tahtmist täis ja kõik teevad ja toimetavad ja sõidaks motivatsiooni küttel kuu peale, aga kui reaalseid tulemusi vaja on, siis on laps haige ja ise haige ja paber sai otsa ja vale vihik sai kaasa võetud ja igasuguseid muid huvitavaid põhjuseid, mille peale tahaks lihtsalt peaga vastu seina joosta. Seega praktikas saavad inkubaatorid allüksused, kelle puhul ei teki hirmu, et see mingil hetkel jalad alla võtab ja ära jalutab ja keegi midagi ei näe/kuule. Lõpuks saavad kasu kõik ühistu liikmed, olenemata allüksusest, seega kellelegi liiga ei tehta. Loodame, et see paneb liikmeid rohkem osa võtma ja oma valitud esindajatele meelde tuletama nende ülesandeid. Kui asjaajamine korras on, pole hiljem probleemi inkubaatorite asukohti muuta.


Inkubaatori koolitus vol 1
Inkubaatori koolitus vol2
Vahepeal jõudis Kalle, kelle juhendamisel naised iga päev 9-st 4-ni koolivorme õmblevad. Kuigi Kalle nõuab head kvaliteeti ja naised peavad kõrvust suitsu välja ajades nii mõnigi kord oma  asjad üles harutama, saavad sel aastal vormid jõuludeks valmis, mis on ilmselt esmakordne Wefoco koolivormide õmblemise ajaloos. Ja ka väga positiivne, kuna Wefoco võitis Mung’ang’a keskkooli koormivormide õmblemise hanke, seega naistel tööd jagub.  
Igapäevane segadus kontoris
Lucy tööhoos

Jane tööhoos
Vabal ajal teeme Esthri ja Kallega trenni. Kalle trennitab lausa iga õhtu ja on ilmselt Eestisse tagasi jõudes nii heas vormis, et sõbrad ei tunne enam ära. Rääkisime Mumiase jõusaali omaniku pehmeks, et ta Shiandas samuti jõusaali avaks. Nüüd käime hommikuti kell kuus jooksmas ja jõudu tegemas. Nii vara ei ole veel tee peal tuhandet inimest ja lastearmeed ning päikesetõusul Shianda vaadetega on sellel kellaajal enda voodist välja ajamine seda väärt.
Jõusaali esimesed päevadNo comments :

Post a Comment