Tuesday, July 21, 2015

Mooramaa mees on oma töö teinud

Väljendit "Mooramaa mees on oma töö teinud" kasutatakse isiku kohta, keda on ära kasutatud, kuid kellega enam ei taheta tegemist teha. Vähemalt sellise definitsiooni annab eesti keele seletav sõnaraamat. Pean tunnistama, et ma ei olnud teadlik selle väljendi tähendusest. Olin seda kuulnud ja kasutanud, aga tuleb välja, et ma ei olnud süüvinud kunagi tähendusse. Mida kõike vanas eas veel teada ei saa.
Mina kasutan seda väljendit siinses postituses otseses mõttes, igasuguse tagamõtteta. Keegi pole mind ära kasutanud ja minuga kindlasti tahetakse veel tegemist teha. Mooramaa mees on oma töö teinud ja nüüd on aeg koju minna. Sel nädalal andsin oma viimase täiendkoolituse õpetajatele. Kokku olen koolitusi andnud 9 kohalikus koolis ja osalenud on 144 õpetajat. Olgu siis üles loetletud ka koolituse saanud koolid: Munganga, Rise&Shine, Khabakaya, Shitoto, Mungabira, Muroni, Maraba, Khaimba, Mukambi. Algselt sai küll kokku lepitud, et teen 5 koolitust, aga mingil hetkel sain hoo sisse ja nii see läks. Astusin kohalikesse koolidesse sisse ja ütlesin, et siin ma olen ja pakun koolitust, võtke või jätke. Kõik koolid võtsid selle võimaluse hea meelega vastu. Loodetavasti on koolitusest kasu ja õpetajad võtavad kasutusele kasvõi mõnegi minu poolt õpetatud aktiivõppemeetodi. 

Et mõistus ikka erk püsiks, on vaja end aegajalt tuulutada. Kus ikka on kõige parem oma pea mõtetest puhtaks pühkida, kui mitte mägedes. Mägedes, kus õhk on hõredam ja sul polegi aega mingeid mõtteid mõelda. Külastasin Keenia naaberriiki Ugandat ja seal asuvat Mount Elgoni rahvusparki, kus 4 päeva matkasin mööda mägesid ja orgusid. Kulminatsiooniks oli Musta mandri kõrguselt seitsmenda mäe Mount Elgoni kõrgeima tipu, Wagagai (4321m) otsa ronimine. Kui minu eelmine rahvuspargi külastus tipnes kerge ära eksimise ja ringi ekslemisega, siis seekord oli kaasas korralik tiim. Relvastatud giid-rangerid, kaks kompsukandjat ja kokk. 

Tipus

Tiim


Muide, vahepeal jõudsid meieni teated, et Eestis olla juulikuus suht külm olnud ja Terminaatori laul "Juulikuus lumi on maas" olevat tõeseks saanud. Keenia ei jää võlgu. Keenias tuli juulikuus rahet ja need rahetükid polnud üldsegi mitte väiksed. Kohalikel oli kindlasti paanika, eestlased muigasid ja tundsid end koduselt.

Lõpetuseks üks suure ringi küsimus. Kui sa ulatad Uganda piirivalvele/migratsiooniametnikule oma passi, kus on selgelt kirjas, et sinu riigiks on Republic of Estonia, siis millise riigi kirjutab ametnik sulle viisa peale? No mõelge-mõelge.. Õige vastus on: Spain.. No comments :

Post a Comment